Denizyolu Taşımacılığı

Dünya üzerinde pek çok ülke bulunmaktadır ve bu ülkelere doğrudan tek bir ulaşım yolu üzerinden imkan sağlamak zordur. Bundan dolayı da deniz aşırı ülkeler, Asya’dan, Afrika’ya ve Amerika’ya doğrudan uluslararası denizyolu taşımacılığı yapılmakta ve sağlanmaktadır. Özellikle küresel boyutta ele alındığında konteyner taşımacılığı, deniz yolunun kullanılarak, geniş ve güçlü ağlar üzerinden ihracat ve ithalatı yapılmasında önemli bir paya sahiptir.

Denizyolu Taşımacılığında Geçerli Olan Türler

Tramp ve Liner Taşımacılık olarak geçen iki tür bulunuyor. Her ikisinin taşıdığı yük ve işleme koyulan temel etkenleri birbirinden farklı yapıda işlem görmektedir. Bunları uluslararası denizyolu taşımacılığı kapsamında değerlendirebildiğimizde;

Liner Taşımacılık; hizmet esaslı yapıyı lojistik bağlamda ele almaktadır. Yükü taşıyan geminin kalkış esnasından varış ve aktarma limanlarına kadar rota ve planlamanın yapılmasıdır. Planlandığı şeklinde, bir ülkenin limana varması ve oradan alıcısına ulaşarak, ülke içerisinde yine karayolu kullanılarak, ulaşım imkanı ile iletim sağlanabilmektedir.

Tramp Taşımacılık; Yük ağırlığı üzerinden yapılan taşımacılığı ifade etmektedir. Petrolden, değerli madenlere, kereste ve diğer ağır olarak taşınabilen yükler bu tür içerisinde ele alınarak lojistiği sağlanmaktadır.

Denizyolu Taşımacılığındaki Genel Detaylar ve İşleyişler

Denizyolu ucuzdur ve avantaj konusunda olumlu etkenlere sahiptir. Güvenli olarak görülmesi, uzun yolculuklar için ideal olması, planlanan zaman içerisinde yerine ulaşması bunlar arasında yer almaktadır.

Genel kavramlara uluslararası denizyolu taşımacılığı üzerinden baktığımızda ise, aracı olan firmaların bulunması, armatörler, lojistik firmaları, limandaki yetkili kurumlar, farklı gemi türleri ve konteyner modellerine kadar geniş bir işleyiş bulunmaktadır.

Günümüzde geniş bir oranda özellikle küresel boyuttaki ticaret hacminin ve ulaşımında malların yarısından daha fazlası, denizyolu üzerinden taşınarak sağlanıyor. Özellikle rekabet unsurlarının da ön plana çıkmasıyla, sürekli gelişim halinde olan sektör olduğu da kaçınılmazdır.